W dniu 2 kwietnia br. w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto”, odbyła się wielka akcja społeczno-edukacyjna pod hasłem: ,,PRZYBIJ PIĄTKĘ DLA AUTYZMU,, , dedykowana głównie do dzieci i młodzieży. Akcja została zorganizowana przez AKADEMIĘ INTROPATIA z Wieliczki. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Partnerami akcji byli: Solne Miasto Sp. z o.o., CKiT w Wieliczce, Zespół Ahaju Fusion Bolivia oraz wolontariat Pedagogiczne Koło Naukowe Akademii Krakowskiej.

Głównym celem akcji było szerzenie wiedzy wśród młodego pokolenia mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka na temat zaburzeń występujących u człowieka ze zdiagnozowanym autyzmem bądź Zespołem Aspergera, zaliczanych do tzw. spektrum autyzmu. Zamiarem było także pokazanie jak działają zmysły człowieka tzw. neurotypowego oraz jak to wygląda u człowieka z autyzmem. Różnicę pokazała zaaranżowana Drama. W prosty, przystępny sposób wyjaśniony został proces, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera informacje od wszystkich zmysłów oraz wewnętrznych układów – nazwany integracją sensoryczną. Sposób funkcjonowania każdego z posiadanych przez człowieka zmysłów był pokazany na osobnym stoisku, za pomocą kolorowych, ciekawych gadżetów.

W trakcie imprezy odbyło się bicie rekordu w ,,PRZYBIJANIU PIĄTKI DLA AUTYZMU,, tj. dzieci, młodzież i wszyscy przybyli goście odbijali, na wielkiej rolce białego kartonu pomalowane wcześniej swoje dłonie, wyrażając tym samym swoją akceptację dla osób dotkniętych tym zaburzeniem rozwoju, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają bowiem wrażenia zmysłowe, mają problemy z mową, rozumieniem relacji społecznych i postrzeganiem świata, przy czym nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

W trakcie tej wspaniałej akcji przeprowadzonej przez AKADEMIĘ INTROPATIA, pokazane zostały różnorodne gry i zabawy związane ze zmysłami oraz z integracją sensoryczną, przedstawione i omówione były przedmioty kompensujące dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Można było okazać swoją akceptację i wsparcie dla ludzi z zaburzeniami autystycznymi, wpisując się do Wielkiej Księgi Przyjaciół Osób z Autyzmem, a ponadto każdy uczestnik wydarzenia mógł wykonać sobie pamiątkowe zabawne zdjęcie w dostępnej na miejscu ,,fotobudce na niebiesko,,.
W akcji licznie brały udział grupy przedszkolne oraz uczniowie szkół znajdujących się w Gminie Wieliczka. By wyrazić swoją wrażliwość i solidarność z ,,innymi,, kolegami i koleżankami, większość przybyłych uczestników ubrana była w kolorze niebieskim. Kolor niebieski jest bowiem dla ludzi z autyzmem i ich rodzin symbolem nadziei na lepsze życie.
Niech chociaż w ten jeden dzień każdego roku – 2 kwietnia – będzie nam wszystkim niebiesko!